Kvartalsrapport Q1 2025
Återkommande intäkter ökar - planerad transformation och avvaktande marknad i Norge påverkar lönsamheten
Nettoomsättning för första kvartalet uppgår till 64,4 MSEK, vilket är 6,7 MSEK lägre än 2024. Intäktskategorin återkommande intäkter har ökat med 1,3 MSEK, medan vi har haft en minskning i produkttjänster med 2,0 MSEK, experttjänster med 2,0 MSEK och övrig omsättning med 4,1 MSEK. Nettoomsättningen påverkas av en negativ valutaeffekt motsvarande 0,5 MSEK.
Återkommande intäkter har ökat med 6 %. Ökningen är främst relaterad till produkterna SINUS och Arbeidsvarsling, men även till produkterna C-Load och FleetControl. Intäkter från produkttjänster har minskat med 16 %, främst relaterat till produkterna TNE, C7 Projects och TRACS Flow där vi hade flera kundfinansierade produktutvecklingsprojekt under det första kvartalet 2024. Intäkter från experttjänster har minskat med 6 %, främst relaterat till affären i Norge där vi ser en vikande efterfrågan inom segmentet infrastruktur. Försäljning av hårdvara varierar kraftigt mellan de olika kvartalen och i det första kvartalet var intäkterna 3,8 MSEK lägre än fjolåret och utgör merparten av den totala minskningen i övriga intäkter på 4,1 MSEK.
Personalkostnaderna har ökat med 4,0 MSEK, vilket främst hänförs till ökat antal årsanställda och den årliga lönerevisionen. Antalet årsanställda under kvartalet uppgår till 206 (201). De uppdragsspecifika externa kostnaderna har minskat med 3,5 MSEK, vilket främst avser lägre kostnader för hårdvara. Övriga externa kostnader har ökat med 0,4 MSEK, främst avseende de satsningar som nu görs inom försäljning och marknad.
2025 är ett omställningsår för Triona och vi gör satsningar på stärkt ledningsfunktion, försäljnings- och marknadsorganisation samt införande av nytt affärssystem. Kostnaderna för detta landar främst i det svenska bolaget. Beskrivna transformationskostnader och lägre intäkter hänförda till kundtapp inom C7 Projects gör att EBITA för det första kvartalet uppgår till -4,3 MSEK, vilket är 7,6 MSEK lägre än 2024. Samtliga länder har en negativ lönsamhet (Norge -2,2 MSEK, Sverige -1,5 MSEK och Finland -0,6 MSEK). Sverige och Finland följer den planerade utvecklingen, medan vi i Norge ser en nedgång för rena konsulttjänster beroende på svagare marknad och minskad efterfrågan på den norska marknaden inom segmentet infrastruktur.
Rörelseresultatet (EBIT) uppgår till -6,6 (1,0) MSEK. Rörelsemarginalen för EBITA under det första kvartalet är negativ, jämfört mot 4,7 % 2024. Även rörelsemarginalen för EBIT är negativ för första kvartalet, jämfört mot 1,5 % 2024. Rörelsens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgår till 7,2 (10,1) MSEK. Minskningen är främst hänförlig till en negativ förändring i rörelseresultatet med 7,6 MSEK, som motverkas av en positiv förändring i rörelsekapitalet med 6,6 MSEK, där förändringen inom kortfristiga skulder påverkar rörelsekapitalet positivt med 10,8 MSEK.
Orderingången under det första kvartalet är högre än motsvarande period förra året, delvis tack vare en större affär med Statens Vegvesen i början på året.
Kvartalsrapporten för det första kvartalet presenteras även på en webcast den 27 maj 2025 kl 14.00. Länk till webcasten finner du här.
Nästa rapporttillfälle är publiceringen av kvartalsrapporten för januari-juni 2025. Den publiceras 28 augusti.
För mer information kontakta