Ny version av TRACS Flow – Release 3.7
I maj lanserade vi TRACS Flow 3.7 – en version fylld med viktiga nyheter för kunder inom transport- och entreprenadbranschen. Bland de mest framträdande förbättringarna finns en helt ny kund- och leverantörsportal samt utökad funktionalitet för avancerad transportplanering inom bud och distribution.
Den nya webbportalen är det första steget i en modern, konfigurerbar och användarvänlig plattform som har utvecklats i nära samarbete med en referensgrupp bestående av våra kunder. Resultatet är ett gränssnitt och en funktionalitet som möter verkliga behov i vardagen, med stora möjligheter till anpassning för olika verksamheter.
Inom transportplanering och utförande introduceras flera nyheter, bland annat:
- Ny funktionalitet för effektiv kollihantering vid samlastning
- Inbyggd möjlighet till ruttoptimering som tar nästa steg i att stödja kostnadseffektiva och hållbara transporter
Vi fortsätter även att vidareutveckla tidigare lanserade funktioner. I denna release ingår bland annat:
- Utökad funktionalitet i avfallsmodulen, där tidigare funktionalitet för integration mot Naturvårdsverket (NVV) har kompletterats ytterligare relevant funktionalitet för att stödja hela processen
- Förbättrad miljörapportering, vilket möjliggör full täckning av utförda uppdrag
I samband med denna release introduceras även:
- Integration mellan TRACS Flow och C-Load för effektivare hantering av transportbokningar
- Uppdateringar i integrationen mot BioMetria (VIOL 3)
- Vidareutveckling av FleetConnect (uppkopplade fordon)
- Förbättringar inom BEAst följesedel
Samtliga dessa uppdateringar innehåller efterfrågade förbättringar och stärker helheten i TRACS Flow som plattform.
Den 11 maj genomförde vi ett webinar där vi presenterade release 3.7. Deltagandet var mycket högt, med cirka 90 % av våra kunder närvarande. Under webinaret presenterades även vår uppdaterade roadmap (rullande 12 månader) samt Trionas planer för långsiktiga satsningar i TRACS Flow – ett initiativ som ytterligare stärker TRACS Flow som ett långsiktigt och strategiskt val, både för befintliga och nya kunder.
Vill du veta mer?
Kontakta Lars Lindgren, produktchef för TRACS Flow.



